Přeskočit na hlavní obsah
Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za listopad 2024

Komentář Ministerstva průmyslu a obchodu ČR k výsledkům průmyslu a stavebnictví za listopad 2024

Zaslal Martin Ondráček dne

„Tuzemská průmyslová produkce v listopadu meziročně opět klesla, a to především díky pokračujícímu poklesu zpracovatelského průmyslu. Značný propad zaznamenala výroba motorových vozidel, včetně výrazné části jejího dodavatelského řetězce. Naopak růst byl nejvýznamnější ve výrobě nábytku a u ostatního zpracovatelského průmyslu. Nepříznivou zprávou je, že tržby z průmyslové činnosti pouze stagnovaly a hodnota nových průmyslových zakázek klesla. Pokles zaznamenal také index nákupních manažerů výroby a negativně na tuzemský průmysl nadále působí nepříznivý vývoj v Německu.“ uvedl vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický.

Průmyslová produkce v listopadu prohloubila meziroční reálný pokles na 2,7 %, když zpracovatelský průmysl zrychlil pokles na 3,1 %, těžba a dobývání vzrostla o 1,9 % a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu zaznamenaly růst o 0,7 %.

Meziměsíčně objem produkce klesl o 1,5 %. Nedařilo se ani zpracovatelskému průmyslu ani těžbě a dobývání. Naopak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu částečně vzrostla.

Zpracovatelský průmysl meziročně klesl o 3,1 %. Pokles vykázalo 12 z 22 odvětví, což je ve srovnání s minulým měsícem mírně horší výsledek. Negativní výsledek celého sektoru byl dán výrazným 7,1% poklesem ve výrobě motorových vozidel. Dvouciferný pokles zaznamenalo pouze odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení, výraznější pokles ovšem nastal také ve výrobě strojů a zařízení jinde nezařazených a ve výrobě oděvů. Nejvýraznější růst naopak vykázala výroba nábytku a ostatní zpracovatelský průmysl.

Hodnota nových průmyslových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vykázala meziroční pokles o 1,4 %. Zakázky ze zahraničí klesly o 3,8 %, tuzemské zakázky naopak vzrostly o 3,1 %.

Tržby v nominálním vyjádření meziročně stagnovaly, když tržby z přímého vývozu vzrostly o 0,6 % a tržby z tuzemska klesly o 0,3 %. Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziročně vzrostly o 1,7 %.

Průmyslová výroba v Německu v říjnu opět zaznamenala propad, a to o 4,9 %. Propad byl větší než předchozím měsíci. Výhled pro Německou ekonomiku je tak stále pesimistický, což se negativně promítá také do tuzemské ekonomiky.

Český zpracovatelský sektor se držel i v prosinci stále v útlumu a drží se pod prahem růstu. Index nákupních manažerů (PMI podle S&P Global) klesl z listopadových 46,0 bodu na prosincových 44,8 bodu a jednalo se o nejvýraznější tempo poklesu za pět měsíců. Negativní trend přetrvává dva a půl roku. Došlo k ostřejšímu poklesu výroby, další redukci nových zakázek. Poptávku snižovaly pokračující problémy v sektoru automotive a vývoj německé ekonomiky. Nové exportní zakázky také klesly. Jedenáctý měsíc v řadě rostly naopak ceny vstupů a rostly i ceny dopravy.

Bariéru růstu firem nadále představují nedostatečná poptávka i nedostatek zaměstnanců.

Společně s údaji za průmysl zveřejnil Český statistický úřad údaje za stavebnictví, k nimž vrchní ředitel sekce hospodářství Ing. Eduard Muřický uvedl: „Stavební produkce v listopadu obnovila růst. Přispělo k tomu jak inženýrské, tak i pozemní stavitelství. Pozitivní zprávou je, že výhled v odvětví se dále zlepšil a důvěra podnikatelů ve stavebnictví se udržela na nejvyšší hodnotě od listopadu 2022.“

Stavební produkce v listopadu meziročně vzrostla o 2,5 %, jelikož produkce v inženýrském stavitelství zaznamenala nárůst o 3,4 % a pozemní stavitelství o 1,9 %.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 62,4 % na 3 600, zatímco počet dokončených bytů klesl o 38,1 % na 2 282 bytů.

Stavební úřady vydaly meziročně o 12,5 % méně stavebních povolení a jejich orientační hodnota vzrostla o 2,6 % na 43,0 mld. Kč.

Saldo indexu důvěry ve stavebnictví v prosinci 2024 meziměsíčně stagnovalo na hodnotě ‑5,0. Ve srovnání s předchozím měsícem se hodnocení celkové poptávky po stavebních pracích mírně zlepšilo. Výrazné zlepšení nastalo v očekávání vývoje stavební činnosti v příštích třech měsících. Zhoršili se ovšem vnímání výrobních kapacit vzhledem k zakázkám.

Bariérami růstu ve stavebnictví jsou nadále nedostatek zaměstnanců a nedostatečná poptávka.

zdroj: https://mpo.gov.cz/cz/prumysl/komentar-k-vyvoji-prumyslu/komen...

Loading...

Nahrávání

Error

Vyhledává se...